Planter
Aftenpragtstjerne

Aftenpragtstjerne, Skansebakken (Juli)

Almindelig fingerbøl

Almindelig fingerbøl, Rude Skov (Juli)

Almindelig gedeblad

Almindelig gedeblad, Ramløse (April)

Almindelig vorterod

Almindelig vorterod, Sjælsø (April)

Bakke-gøgeurt, Gotland

Bakke-gøgeurt, Gotland, Sverige (Juni)

Biblomst

Biblomst, Søvind (Juni)

Bidende ranunkel

Bidende ranunkel, Værneengene (Juni)

Bittersød natskygge

Bittersød natskygge, Gribskov (Juni)

Bjergknopurt

Bjergknopurt, Tværsted (Juli)

Blå anemone

Blå anemone, Munkholm (Marts)

Blåmunke

Blåmunke, Skagen (Juli)

Bregne

Bregne, Arboretet (Maj)

Cikorie

Cikorie, Saksfjed-Hyllekrog (Juli)

Dild

Dild, Møn (Juli)

Djævelsbid med fehår

Djævelsbid med fehår, Allerød Sø (August)

Dyndpadderok

Dyndpadderok, Vaserne (Maj)

Dyndpadderok

Dyndpadderok, Vaserne (Maj)

Engelsød

Engelsød, Udsholt (Marts)

Engkarse

Engkarse, Femsølyng (April)

Engkarse

Engkarse, Nærum (Maj)

Engkarse med morgendug

Engkarse med morgendug, Vilslev Enge (Maj)

Engkarse, Åmosen

Engkarse, Åmosen, Kgs. Lyngby (Maj)

Eng-klokke

Eng-klokke, Skansebakken (Juni)

Eng-klokke

Eng-klokke, Skansebakken (Juni)

Eranthis

Eranthis, Birkerød (Marts)

Flueblomst

Flueblomst, Allindelille Fredskov (Juni)

Foder-esparsette

Foder-esparsette, Høvblege (Juli)

Forglemmigej

Forglemmigej, Ordrup Næs (Maj)

Følfod

Følfod, Rude Skov (Maj)

Gederams

Gederams, Skansebakken (Juli)

Gærde-kartebolle

Gærde-kartebolle, Saksfjed-Hyllekrog (Juli)

Gøgeurter sp., Tänndalen

Gøgeurter sp., Tänndalen, Sverige (Juli)

Hamphanekro

Hamphanekro, Holløse Bredning (Juni)

Hedelyng

Hedelyng, Melby Overdrev (August)

Horndrager, Jydelejet

Horndrager, Jydelejet, Møn (Juni)

Hvid anemone

Hvid anemone, Sjælsø Lund (April)

Hvid anemone

Hvid anemone, Trørødskoven (Maj)

Japansk hestehov

Japansk hestehov, Sjælsø Lund (April)

Kattehale

Kattehale, Sjælsø (September)

Klit-stedmoderblomst

Klit-stedmoderblomst, Melby Overdrev (Maj)

Kulsukker

Kulsukker, Nivå (Juni)

Kæruld

Kæruld, Bøllemosen (Juni)

Kødfarvet gøgeurt

Kødfarvet gøgeurt, Børstingerød Mose (Maj)

Kødfarvet gøgeurt, Stenholt Indelukke

Kødfarvet gøgeurt, Stenholt Indelukke, Gribskov (Juni)

Landkortlav, Flatruet

Landkortlav, Flatruet, Sverige (Juli)

Læge-oksetunge

Læge-oksetunge, Skansebakken (Juni)

Mælkebøtte på mælkebøtte

Mælkebøtte på mælkebøtte, Femsølyng (Maj)

Nikkende kobjælde

Nikkende kobjælde, Gilleleje (Maj)

Padderokke

Padderokke, Småland (Juni)

Pindsvin-kartebolle

Pindsvin-kartebolle, Femsølyng (Juli)

Pindsvin-kartebolle

Pindsvin-kartebolle, Femsølyng (Juli)

Plettet gøgeurt

Plettet gøgeurt, Salten Profilet (Juni)

Plettet gøgeurt

Plettet gøgeurt, Rørbæk (Juni)

Pomerans-høgeurt

Pomerans-høgeurt, Femsølyng (Juni)

Ridder-gøgeurt, Öland

Ridder-gøgeurt, Öland, Sverige (Juni)

Rundbladet soldug

Rundbladet soldug, Bøllemosen (Juli)

Rundbladet soldug

Rundbladet soldug, Bøllemosen (Juli)

Rundbælg

Rundbælg, Skansebakken (Juni)

Røllike

Røllike, Birkerød (September)

Skovsyre

Skovsyre, Tokkekøb Hegn (Maj)

Slangehoved

Slangehoved, Ordrup Næs (Juli)

Slangehoved

Slangehoved, Jernhatten (Juni)

Smalbladet klokke

Smalbladet klokke, Høvblege (Juli)

Stor fladstjerne

Stor fladstjerne, Sjælsø Lund (Maj)

Stor gøgeurt

Stor gøgeurt, Vejle Fjord (Juni)

Stor skjaller

Stor skjaller, Fanø (Juni)

Sump-hullæbe

Sump-hullæbe, Høvblege (Juli)

Tidsel sp

Tidsel sp, Femsølyng (Juli)

Torskemund

Torskemund, Femsølyng (Juli)

Tranebær

Tranebær, Bøllemosen (Juli)

Trevlekrone

Trevlekrone, Fanø (Maj)

Trompetblad

Trompetblad, Kattehale Mose (Maj)

Tråd-ærenpris

Tråd-ærenpris, Birkerød (Maj)

Tusindfryd

Tusindfryd, Birkerød (Juni)

Valmuer i vinden

Valmuer i vinden, Jernhatten (Juni)

Vintergæk

Vintergæk, Birkerød (Marts)

Østrisk hør

Østrisk hør, Høvblege (Juni)

Åkande

Åkande, Vaserne (Juni)